Стил

МОБИЛНА АПЛИКАЦИЈА КОЈА Ѝ ГО СПАСИЛА ЖИВОТОТ: Инсталирајте ја и вие

Американка (18) од Пенсилванија на мајка си и испратила порака преку апликацијата „Find my iPhone“, во која барала помош. Благодарение на полицијата и технологијата ја пронашле во Мекдоналдс 250 километри од своето место, пренесува „AOL“. […]

Стил

Денескa e Преподобен Давид – за многу години нека е

Денеска е Преподобен Давид Родум солунјанин. Прво се подвизуваше во близината на Солун, во една колиба подигната под бадемово дрво. Подоцна го продолжи подвигот во Тесалија. Постејќи, бдеејќи и молејќи се толку се очисти, што […]

Видео

ВИДЕО: Што сѐ дозволува пејачката да и прват за да добие бакшиш

Весели мажи ја частеа пејачката со допирање и бакнежи по задникот, што не неа ниту малку не и сметаше. Напротив, таа еден од обожавателите го почасти со француски бакнеж, па продолжи да го изведува својот […]

Стил

ВИДЕО: Ме силуваа цели 15 месеци, и потоа се случи нешто неверојатно

Аманда Линдаут е канадска новинарка која поминала 15 месеци во заробеништво во Сомалија. Тортурата која ја трпела е тешко да се замисли, а тоа што е најшокантно во целата приказна е нејзината изјава дека се […]

Стил

МЕРМЕРНО ЕЗЕРО: Колку е длабоко? Колкава температура е водата?

На само 12 километри од градот под Марковите Кули, опкружен од недопрената природа на Пелагонијата, се наоѓа селото Беловодица, а непосредно до него и една нова приказна наречена “Мермерното Езеро”. Ова езеро, на кое многумина […]

Стил

ИСПОЛНУВА ЖЕЛБИ: Чудотворниот камен на црквата во Скопска Црна Гора

[sociallocker id=3445]На падините на Скопска Црна Гора, меѓу старите селски камени куќи и недопрената природа стои манастирот Свети Никита, каде чудата се случуваат, болни оздравуваат.На надморска височина од 565 метри, помеѓу селата Горњане, Бањани и […]

Стил

4 знаци дека сте душа која живеела и претходно

Реинкарнацијата е спиритуално верување дека душата го напушта физичкото тело и по кратко време влегува во сосема ново, штотуку родено тело. Можно е да сте живееле и порано, а да не сте свесни за тоа. […]