Вести

Ако го забележите ОВА сигурно имате корона – еве како да разликувате настинка од вирус

Пулмологот и алергологот Бранимир Несторовиќ вели дека никој не знае колку корона вирусот бил во оптек додека Кинезите не го изолирале. „Ние овој вирус многу добро го познаваме, многу е сличен на вирусот од лилјаците. […]

Вести

И во домашен карантин може да добиете корона: Еве на што треба да посветите посебно внимание!

Дури и ако сте во изолација, лесно можете да го добиете коронавирусот. Обрнете внимание на овие извори на инфекција. Според светските експерти, според студиите за случаи на инфекција COVID-19 до денес, овој коронавирус предизвикува (тешка […]

Вести

Од Германија пристигна убава вест за сите Македонци што сакaат да се преселат и работат таму

Европската статистичка служба Евростат неодамна објави колку Македонци живеат во Германија. На први јануари 2019 година во Германија се регистрирани 102.052 македонски државјани. Бројките покажуваат дека од година во година се зголемува бројот на Македонци […]

Вести

Маж на 41 година сведочи какви шест дена поминал во борба со вирусот: Короната ме сотре, ме распарчи на атоми, чувстував како да сум старец

Маж на 41- годишна возраст од Загреб, спортист, во добра физичка кондиција, детално ги опишал искуствата од шестдневната борба со корона вирусот за 24сата.хр „Како прво, ви благодарам на сите што се јавивте, пишувавте, прашувавте […]

Вести

Даниловски: ​Карантин од две до три недели би го спречил есенскиот бран на коронавирусот

Карантин во траење од две до три недели би го спречил есенскиот бран на коронавирусот, но би довел до социјална и економска катастрофа, ќе се случи невработеност, па и глад, да не бидам патетичен, проблеми […]

Вести

Ваква зима немало со години – метеоролозите со долгорочна прогноза

Светски познатата метеоролошка служба „Акуветер“ (AccuWeather) објави голема сезонска прогноза за Европа. Веднаш на почетокот на прогнозата, се наведува дека земјите во Европа доживуваат нов бран на коронавирус, што предизвика нови ограничувања кои стапуваат на […]

Вести

До крајот на годината газдите треба да исплатат К-15 – еве колку ќе изнесува оваа година

Остануваат уште само три месеци рок до исплата на К-15 за вработените. Најниската сума која што треба да им се исплати на вработените од страна на компаниите се искачи на 10.700 денари. Овој раст се […]

Вести

Нема крај на лошите вести од Визер за Македонците: Се укинуваат уште линии од и до нашата држава

„Визер“ оваа зимска сезона дополнително ја намалува својата мрежа од базата во Скопје. Авиокомпанијата привремено ќе прекине уште седум линии. Превозникот нема да ги продолжи летовите кон Барселона, Бремен, Хановер, Ларанака, Сандефјорд, Скавста и Ваксјо […]

Вести

Откриено што може да биде првиот симптом на корона кај младите луѓе

Мозочниот удар може да биде првиот симптом на ковид-19 кај млади пациенти, покажува новото канадско истражување. Мозочните удари се јавуваат релативно често кај пациенти со ковид и имаат тенденција на разорни последици, според најновата студија […]

Вести

Лоши вести пристигнаа од Германија: Сите треба да бидеме загрижени поради ова

Германската економија го допре дното со падот на БДП во вториот квартал каков што не е виден во повоената историја на земјата. Сепак, сега почнува да се крева, оценува институтот ИФО според статистичките показатели со […]