Вести

Овој симптом на коронавирусот се јавува кај помладите: Ако го забележите ова веднаш јавете се на лекар да ви направат тест

Наглото исчезнување на мирисот, познато како аносмија, се појави кај неколку помлади пациетни кои имале многу благи симптоми, а тестот им бил позитивен на коронавирус. Аносмија е неочекувано губење на мирисот, но без затнат нос, […]

Вести

Почина 19-годишната девојка од Битола која имала симптоми на коронавирусот

Почина најмладиот пациент во ковид-центарот во Битола, 19-годишната пациентка од Битолско, која се водеше како суспектна на коронавирус, но не беше тестирана, пренесува порталот СДК. – Девојчето почина неколку часа по приемот, беше донесена во екстремно […]

Вести

Без никакви очекувања, како гром од ведро небо – пријателите се простуваат од младиот македонски музичар Демиров

Естрадата и блиски пријатели денес на социјалните мрежи во неверување се простуваат со музичарот Денис Демиров од Скопје. Тој долги години наназад беше гитарист во групата „Газоза бенд” а починал утринава, на свои 38 години. […]

Вести

Била потполно здрава пред да се зарази со коронавирусот: Почина 29-годишна родилка во Србија

Во Србија родилката со ковид 19, Д. Т. (29), која беше поврзана со апарати за дишење поради сериозна состојба и итно беше породена со царски рез во деветтиот месец од бременоста, почина во неделата вечер […]

Вести

Нови рестриктивни мерки од утре: Ќе се зголеми полицискиот час во Македонија

Поради влошената епидемиолошка состојба во земјава, од утре ќе бидат воведени нови рестриктивни мерки во Македонија, дознава КУРИР. Имено, како што неофицијално дознаваат од порталот, утре до Владата ќе се предложи зголемување на полицискиот час. […]

Вести

Кога доаѓате од град или од работа дома: За да не го пренесете вирусот, еве што треба прво да направите!

Добрата хигиена може да нè спаси. Еве како да се заштитите. Во ерата на вирусот, сите ни кажуваат дека хигиената е единствената работа што може да нè спречи од оваа растечка опасност.Ако сте биле надвор […]

Вести

И во домашен карантин може да добиете корона: Еве на што треба да посветите посебно внимание!

Дури и ако сте во изолација, лесно можете да го добиете коронавирусот. Обрнете внимание на овие извори на инфекција. Според светските експерти, според студиите за случаи на инфекција COVID-19 до денес, овој коронавирус предизвикува (тешка […]

Вести

Нови најави од УХМР: Се очекуваат врнежи од снег – следува драстична промена на времето

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -1 до 5, а максималната ќе достигне од 14 […]

Вести

Нови детали за родилките што починаа од Ковид 19: Хоспитализирани во тешка состојба, породени со царски рез

Две родилки починаа во болница во последното деноноќие како последица на ковид-19, дознава Плусинфо. За двете ова било втора рожба и двете биле во многу тешка состојба. Едната имала 33, другата 32 години. Бебето на едната […]

Вести

28 годишна девојка од Македонија хоспитализирана откако се вакцинирала со АстраЗенека во Србија

Жена на возраст од 28 години од Македонија е хоспитализирана, откако се вакцинирала со вакцината АстраЗенека во Србија. Ова денеска го истакна министерот за здравство, Венко Филипче, додавајќи дека немало претходни заболувања кај жената, а […]