Вести

Холандски авион летал над Скопје додека траел земјотресот, ова се првите зборови на пилотот

Постои една неверојатна коинциденција. Во мигот на катастрофалниот земјотрес точно во 5,17 часот на 26 јули холандски авион го надлетувал Скопје. Пилотот од воздух гледал што се случува на земјата и бил вџашен од глетката, […]

Вести

Страшна несреќа утрово во Македонија: Излетал од ударот па починал на лице место

Страшна сообраќајка се случија утринава во Македонија, на регионалниот пат кон Делчево, кога возило со странски привремени таблички удрило во мотокултиватор. За жал, од силниот удар на лице место загинал возачот на мотокултиваторот, кој од […]

Вести

Убиство на свадба во Македонија – прославата се претвори во хорор

Свадба во кумановско Липково се претвори во трагедија, кога било убиено младо момче. Се работи за 19-гоишен тинејџер од Германија, со потекло од Србија, кој околу 22 часот и 45 минути додека седеле во дворот […]

Вести

“Немам татко сега и мајка ми загина” – потресна приказна за скопскиот земјотрес

Денеска се одбележуваат 54 години од катастрофалниот скопски земјотрес кој во 5 часот и 17 минути однесе над илјадници животи, а многумина ги остави и без покрив над глава. Една од приказните е и на […]

Вести

Колку долго траел катастрофалниот земјотрес во Скопје од 1963?

Скопје со повеќе активности и манифестации одбележува 54 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година, во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000 беа повредени. Најсилниот земјотрес кој некогаш ја погодил Македонија е токму […]

Вести

УХМР најавува дожд попладнево

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, во северните и западните делови променливо облачно, попладне со локален пороен дожд и појава на грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен, […]

Вести

Србинот кој беше обвинет за убиство на охриѓанецот Димитар, ослободен од вината

30- годишниот Бојан Угреновиќ , српскиот државјанин обвинет за убиство на охриѓанецот Димитар Матилоски ланската новогодишна ноќ, повеќе не се смета за виновен за кривичното дело што му се става на товар. Тој на денешното […]

Вести

УХМР предупредува – доаѓа силно невреме

Времето денеска: Сончево со мала до умерена облачност. Во северните делови ќе има повремено зголемување на облачноста и појава на краткотраен локален дожд со ретки грмежи. Ќе дува засилен ветер од западен и југозападен правец, […]

Вести

Зетот ја пронашол тештата искасапена: Ја заклал жената поради пораки на Фејсбук

Љубомората завчера беше причина за уште една семејна трагедија во Банатски Карловац. Бесен поради преписка на жената со еден маж од Виена, Ратко Јовановиќ (52) со нож и го исекол вратот на сопругата Драгана (44), […]

Вести

Пеколно топло, но ваков пресврт не се очекуваше – УХМР предупредува

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло, со мала до умерена локална облачност и со умерен југозападен и јужен ветер. Попладне можна е локална појава на нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи. […]