Вести

Никаде без чадор – временска прогноза за следните денови

Продолжува период на топло време, во попладневните часови со умерен развој на нестабилна облачност и со локален краткотраен дожд и грмежи. Метеролозите за викендот и наредната недела најавуваат драстична промена. Погледнете какво време нѐ очекува:

Вести

НОВ ЗАКОН: Пасошот повеќе нема да биде доволен – без ова нема да можете преку граница

Државјаните на земјите на Западен Бaлкан ќе мораат преку интернет во иднина, од Европската Унија да побараат дозвола за влез во Шенген зоната иако не им е потребна виза и да платат такса од 7 […]

Вести

Нема да уживаме за 1 мај – метеоролозите најавуваат големи врнежи за почетокот на месецот

Сончево и топло време ќе преовладува денеска во Македонија. Попладне ќе има умерена облачност и локално услови за краткотраен дожд, особено на крајниот исток. Периодот на топло време продолжува и во наредните денови. Во попладневните […]

Вести

Со спуштени панталони се самозадоволувал додека вриело луѓе на Партизанска

Во 22 часот и 30 минути во Полициската станица Карпош, 25-годишната Ј.Т. од Скопје пријавила дека истиот ден околу 20 часот и 45 минути на булеварот „Партизански одреди“ забележала непознато лице со спуштени панталони како […]

Вести

Објавена долгорочна прогноза – какво време не очекува во мај, не е како што беше најавено

На страната на „Акуведр“ е објавена долгорочна временска прогноза може да очекуваме во наредниот период во Македонија. Иако за овој период се најавува секогаш сончево време, сепак според прогнозата скоро половина од месецот ќе имаме […]

Вести

Од утре нагла промена на времето – еве што не чека

Сончево и топло беше времето денеска. Наредните денови продолжува периодот на релативно топло време со пораст на утринските температури. Утре ќе се задржи претежно сончево, а од вторник во попладневните часови ќе има делумно зголемување […]

Вести

ФОТО: Еве како изгледаат новите пластични пари

Народната банка на Република Македонија денеска го претстави првичниот сликовен приказ на полимерните банкноти, кои на 15 мај годинава влегуваат во оптек, а се во апоенска вредност од 10 и 50 денари. Основната разлика меѓу […]

Вести

Видео: Русија го погоди НАТО во Ахиловата пета – Москва зададе тежок удар на членовите на Алијансата

Одбивањето на руската авио-компанија „Волга – Дњепар„ да го продолжи договорот со НАТО за расположивоста на авиони за транспорт на тешки воени техники претставува сериозен удар на Русија врз „Ахиловата пета“ на НАТО, пишува германскиот […]