Вести

Пролетта ќе доцни годинава – метеоролозите најавуваат бури на Балканот

Пролетта официјално почнува за помалку од шест недели, а светски познатата метеоролошка служба АкуВедр (AccuWeather) објави голема сезонска прогноза во која предвидува дека пролетта 2021 година може да изгледа како онаа од 2018 година. Метеоролозите […]

Вести

Голема промена на „МојДДВ“- сите што скенираат сметки ова треба да го знаат

На електронската платформа е-ПДД е поставена нова функционалност за граѓаните кои скенираат фискални сметки преку апликацијата Мој ДДВ, соопшти Управата за јавни приходи. Секој граѓанин со најава на својот профил на е-ПДД има можност во […]

Вести

Зоран Заев задоволен од нивната работа – ОСУМ кандидати за градоначалници ќе бидат повторно исти – еве кои

Премиерот уште еднаш ја отфрли идејата за одржување предвремени избори, како што бара ВМРО-ДПМНЕ, со образложение дека тоа нема ништо да смени, а ќе има негативен ефект врз економијата. Актуелните градоначалници на Валандово, Богданци, Конче, […]

Вести

Ако го забележите ОВА сигурно имате корона – еве како да разликувате настинка од вирус

Пулмологот и алергологот Бранимир Несторовиќ вели дека никој не знае колку корона вирусот бил во оптек додека Кинезите не го изолирале. „Ние овој вирус многу добро го познаваме, многу е сличен на вирусот од лилјаците. […]

Вести

И во домашен карантин може да добиете корона: Еве на што треба да посветите посебно внимание!

Дури и ако сте во изолација, лесно можете да го добиете коронавирусот. Обрнете внимание на овие извори на инфекција. Според светските експерти, според студиите за случаи на инфекција COVID-19 до денес, овој коронавирус предизвикува (тешка […]

Вести

Од Германија пристигна убава вест за сите Македонци што сакaат да се преселат и работат таму

Европската статистичка служба Евростат неодамна објави колку Македонци живеат во Германија. На први јануари 2019 година во Германија се регистрирани 102.052 македонски државјани. Бројките покажуваат дека од година во година се зголемува бројот на Македонци […]

Вести

Маж на 41 година сведочи какви шест дена поминал во борба со вирусот: Короната ме сотре, ме распарчи на атоми, чувстував како да сум старец

Маж на 41- годишна возраст од Загреб, спортист, во добра физичка кондиција, детално ги опишал искуствата од шестдневната борба со корона вирусот за 24сата.хр „Како прво, ви благодарам на сите што се јавивте, пишувавте, прашувавте […]

Вести

Даниловски: ​Карантин од две до три недели би го спречил есенскиот бран на коронавирусот

Карантин во траење од две до три недели би го спречил есенскиот бран на коронавирусот, но би довел до социјална и економска катастрофа, ќе се случи невработеност, па и глад, да не бидам патетичен, проблеми […]

Вести

Ваква зима немало со години – метеоролозите со долгорочна прогноза

Светски познатата метеоролошка служба „Акуветер“ (AccuWeather) објави голема сезонска прогноза за Европа. Веднаш на почетокот на прогнозата, се наведува дека земјите во Европа доживуваат нов бран на коронавирус, што предизвика нови ограничувања кои стапуваат на […]

Вести

До крајот на годината газдите треба да исплатат К-15 – еве колку ќе изнесува оваа година

Остануваат уште само три месеци рок до исплата на К-15 за вработените. Најниската сума која што треба да им се исплати на вработените од страна на компаниите се искачи на 10.700 денари. Овој раст се […]