Вести

Нема крај на лошите вести од Визер за Македонците: Се укинуваат уште линии од и до нашата држава

„Визер“ оваа зимска сезона дополнително ја намалува својата мрежа од базата во Скопје. Авиокомпанијата привремено ќе прекине уште седум линии. Превозникот нема да ги продолжи летовите кон Барселона, Бремен, Хановер, Ларанака, Сандефјорд, Скавста и Ваксјо […]

Вести

Откриено што може да биде првиот симптом на корона кај младите луѓе

Мозочниот удар може да биде првиот симптом на ковид-19 кај млади пациенти, покажува новото канадско истражување. Мозочните удари се јавуваат релативно често кај пациенти со ковид и имаат тенденција на разорни последици, според најновата студија […]

Вести

Лоши вести пристигнаа од Германија: Сите треба да бидеме загрижени поради ова

Германската економија го допре дното со падот на БДП во вториот квартал каков што не е виден во повоената историја на земјата. Сепак, сега почнува да се крева, оценува институтот ИФО според статистичките показатели со […]

Вести

Познатиот виролог открива дали ќе има втор бран коронавирус во Европа, што ни носи зимата?

Еден од водечките експерти за вирус рече дека Европа треба да се подготви за повеќе жаришта на коронавирус, но дека ќе го избегне „хоророт“ на вториот бран. Доктор Серџио Брусин од Европскиот центар за превенција […]

Вести

Како да знаете дали имате Коронавирус или обична настинка: Научник откри многу едноставен тест за Ковид 19

Научниците се осврнаа на феноменот на губење на мирис, кој честопати ги погодува луѓето заразени со вирусот корона и дојдоа до важно откритие. Откритието го пренесува Би-Би-Си, а научниците велат дека оваа загуба на мирис […]

Вести

Нов изум: Ова е маската која го убива коронавирусот!

Маска што ја убива короната. Се појави и ваков изум. Научниците во Португалија објавија дека направиле маска која го убива вирусот. Тие создадоа маски со специјална обвивка што помага да се „деактивира” коронавирусот во контакт […]

Вести

Д-р Јанковиќ открива: Еве зошто сега и млади умираат од корона!

Имунологот д-р Срѓа Јанковиќ, член на Кризниот штаб на српската влада, зборувајќи за битката со коронавирусот објасни која е причината што сѐ повеќе жрвти на Ковид-19 има и меѓу младите. Тој појасни дека постои ризичен […]

Вести

Рекорден број на заразени од Ковид 19 досега, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1728 тестирања, а регистрирани се 205 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-60, Куманово-13, Дебар-17, Штип-10, Прилеп-2, Тетово-13, Струга-12, Велес-3, Битола-3, Охрид-1, Кавадарци-1, Гостивар-23, Струмица-1, […]

Вести

БИДЕТЕ ВНИМАТЕЛНИ – До 10 јули: Тешко предавство за овие 3 хороскопски знаци

Рак И покрај фактот дека ќе биде многу профитабилен и мирен месец јули за Ракот, тие нема да можат да избегнат предавство. Напредокот во кариерата може да ја влоши ситуацијата во личниот простор и семејниот […]

Вести

Инфектологот Стевановиќ ги повика граѓаните да се јават веднаш на лекар ако ги имаат овие симптоми

Српскиот инфектологот Горан Стевановиќ ги предупреди граѓаните дека сега поголемиот број од пациентите се на возраст меѓу 30 и 50 години со сериозна клиничка слика и сериозни пневмонии. Тој апелираше до граѓаните да се јават […]