Вести

Одобрен првиот лек за лекување на КОВИД-19

Европската комисија го одобри ставањето во промет на лекот Веклури, првиот лек за лекување на КОВИД-19 кај возрасни и адолесценти постари од 12 години со пневмонија чиј третман бара употреба на дополнителен кислород, објави Агенцијата […]

Вести

Ми зборуваше дека ќе ти доаѓам на гроб. Не ти верував: Тамара емотивно за Влатче

Поп-ѕвездата Тамара Тодевска со емотивна посвета го одбележа денешниот ден – годишнината од смртта на нејзиниот близок колега и пријател Влатко Илиевски. Ви ја пренесуваме во целост: „Бев да ти запалам свеќа. На твоето вечно […]

Вести

Ова се имињата на 15-те добитници по 100.000 денари преку наградната игра Мој ДДВ

Валентина Ѓуроска, Нацо Запров, Јуле Тасевска Марков, Наталија Грчева, Сузана Антовска, Слаѓана Јовческа, Виолета Георгиева, Славица Димоска, Сузана Димитрова, Ивица Јаначков, Наталија Велиновска, Влатко Масалковски, Мухамед Мамуди, Јасмина Каранфиловска и Ванчо Ѓорѓевски се граѓаните кои […]

Вести

Епидемиологот Предраг Кон: Ова е единствена мерка која е доволна да го намали ширењето на вирусот до 99 отсто

Епидемиологот Предраг Кон рекол дека Србија се наоѓа во неделата на максимумот кога станува збор за зголемувањето на бројот на заразените од коронавирус, односно искоментирал што се може да се очекува после пикот за 4-5 […]

Вести

Епидемиологот Ана Глигиќ предупредува: Сите правите една опасна работа со маските, се изложувате на голема опасност

Во последно време често можеме да видиме како луѓето на улица маските ги носат на лактот, при што делот кој се става на устата е припиен за раката, а потоа после кратко време повторно се […]

Вести

Кај оваа група луѓе коронавирусот предизвикува мозочен удар: Погодува силно и директно!

Истражувањето покажало дека 39 од 125 пациенти покажале знаци на збунетост или промени во однесувањето, што се одразило и на нивната душевна состојба Прелиминарно испитување на пациенти хоспитализирани поради ковид-19 покажало дека болеста во некои […]

Вести

КОНЕЧНО УБАВИ ВЕСТИ – Успешно тестирана вакцина против Коронавирусот: Антитела се појавиле кај сите 1.120 тестирани

Кинеската компанија „National Biotech Group“ денес објави дека првите резултати од тестирањето на потенцијална вакцина против коронавирус врз луѓето укажуваат на тоа дека може да биде безбедна и ефикасна за употреба . Според Ројтерс, оваа […]

Вести

Oткриени три нови симптоми на коронавирусот

Листата на симптоми во случај на инфекција со новиот коронавирус на Центарот за контрола и превенција на болести во Србија е надополнета со уште три нови. Станува збор зa таканаречените симптоми на алергија – затнат […]

Вести

“КОРОНАВИРУСОТ ЌЕ ПОМИНЕ ЗА 20 ДЕНА, САМО АКО ГО НАПРАВИМЕ ОВА: Познатиот епидемиолог Глигиќ е оптимист

Доктор Ана Глигиќ епидемиолог, била шеф на лабораторијата за време на епидемијата на големи сипаници во 1972 година, во тогашна Југославија. Вели ако сите се придржуваме до мерките епидемијата би можела да заврши за 20 […]