Вести

Бил Гејтс предупредува: Ни вакцината не гарантира спречување на коронавирусот

Основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, предупреди дека вакцината против коронавирусот може да не биде многу ефикасна како бариера за ширење на инфекцијата. Во интервју за Си-Ен-Ен тој го објасни својот песимизам на следниов начин: „Кога […]

Вести

И ВИСОКИТЕ ТЕМПЕРАТУРИ НЕ МУ МОЖАТ НИШТО: Само ова може да го убие вирусот

Летото официјално започна, а според претходните најави на експертите, може да очекуваме да се смири пандемијата, поради високите температури што треба да го убијат вирусот. Но, во интервју за „Телеграф“ српскиот доктор Бранимир Несторовиќ истакна […]

Вести

Остави две деца, не дочека отворање на спортската сала: Ресен завиен во црно

Веста за прерано згаснатиот живот на претседателот на РК Преспа, 40-годишниот Илија Котевски, ги вознемири неговите сограѓани во Ресен. Илче кој почина од Ковид-19 беше спортист, вработен како келнер во локален објект, сопруг и татко на две […]

Вести

Најпознатиот германски виролог и советник на Меркел тврди: „Не очекува втор бран на коронавирус, за 2 месеци ќе бидеме во проблем“

„Не сум сигурен дека по еден месец ќе имаме ваква мирна епидемиолошка ситуација“. Главниот германски виролог, Кристијан Дростен, предупредил дека за два месеци во Германија ќе постојат нови проблеми со коронавирусот, доколку сега не се […]

Вести

Се отвараат од 1 јули – Ова се новите правила на двата македонски аеродроми

ДОАЃАЊЕ ТРИ ЧАСА ПОРАНО СО МАСКА, ПА МЕРЕЊЕ ТЕМПЕРАТУРА: Нови правила на двата македонски аеродроми Аеродромите во Скопје и во Охрид повторно ќе бидат отворени од 1 јули, а ТАВ Македонија воведува нови правила за […]

Вести

НА 665 ТЕСТИРАЊА: Регистрирани 90 новозаразени, 9 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 665 тестирања, а регистрирани се 90 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-2, Штип-8, Тетово-4, Струга-10, Велес-2, Битола-2, Охрид-13, Гостивар-1, Крушево-1, Кочани-2, Пробиштип-1, Свети […]

Вести

(ФОТО) Син на познат политичар пијан лумпувал на „Партизанска“ – ова е целиот исход

Вистински хаос се случувал вчеравечер на булеварот „Партизански одреди“, во близина на хотел „Карпош“, пренесува Република.мк. Како што дознава „Република“ од лицата кои се нашле на местото, возило кое движело со брзина над пропишаната, собрало […]

Вести

Медицинска сестра со тешка клиничка слика, се штеди на заштитна опрема: Вработени сведочат за општ хаос во „8 септември“

Огромен револт изразија дел од вработените во ГОБ „8 Септември“ поради лошите услови за работа. Во разговор за Фактор велат дека ризикот од заразување со корона вирусот меѓу нив самите, од ден на ден станува се поголем. […]