Додека трае епидемијата никако не ги користете овие намирници – Го хранат коронавирусот

Правилниот избор на намирници може многу да помогне во спречување на развојот на вирусот, затоа паметно избирајте што ќе јадете во следниот период.

Организмот треба да создаде механизам кој ќе го брани од болести. Затоа потребно е здраво да се храниме во овој период, но и да ги избегнуваме намирниците што ги хранат вирусите на кои за да се развијат и опстанат во телото потребни им се одредени намирници.

Секоја болест и инфекција може да се намали со правила исхрана, а тоа се однесува и за вирусите.

Еве неколку намирници што треба да ги избегнувате:

Јајца

Оваа намирница во суштина служи како инкубатор за вируси, ги прави посилни и поагресивни во вашиот организам.

Loading...

Дури и да користете јајца од селски кокошки тие сепак ќе претставуваат храна на патогените елементи. Вирусите се хранат со природни хормони кои постојат во јајцата, кои имаат улога на стероиди за вирусот.На сличен начин и млечните производи ги хранат вирусите. Добро е да не јадете и производи од пченка.

Колачи

Претерано консумирање на рафиниран шеќер исто така претставува одлична подлога за развој на вируси

Имено, шеќерот ја намалува способноста на леукоцитите да уништуваат бактерии.

Неколку часа откако ќе земете колач, вашиот имунитет е ослабен.

И животинските протеини се лоши за организмот, но не во мерка како намирниците што ги наведовме претходно.

Се препорачува и намалена доза на месо.

Она што мора да се консумира

Најдобри сојузници на здравјето во овие моменти се зеленчукот и овошјето кои требаат што повеќе да се внесуваат.

Во овие производи се наоѓаат многу витамини кои го засилуваат имунитетот и создаваат заштитна бариера помеѓу организмот и вирусот.

Искуство на докторка што го победи вирусот

Една од излекуваните луѓе е и докторката Клер Герада која за британскиот „Дејли мејл“ откри неколку клучни работи кои најмногу и помогнале во лечењето на инфекцијата од новиот коронавирус за кој СЗО прогласи пандемија.

Тоа се парацетамол, пилешка супа и лимонада!

„Знаев дека во прашање е корона вирус бидејќи обично не сум болна, а сезоната на грип е готова“, вели таа.

Откако се тестирала и е утврдено дека боледува од вирусот корона, докторката Клер морала да оди во карантин.

За време на домашното лекување таа наведе неколку работи кои и помогнале побрзо да закрепне, а тоа на прво место е пилешка супа која имала чудесен ефект да и се врати апетитот.

Докторката вели дека од вирусот закрепнала пиејќи парацетамол три пати на ден со големи количини на лимонада.

Но важно е да напоменеме дека оваа жена претходно никогаш не патила од било какви здравствени проблеми, па на овој начин потполно се излекувала.

Исто така важно е да напоменеме дека во прашање е докторка, па можела да процени состојбата и сама да се лекува.

Што се однесува до сите други, кои се сомневаат дека би можеле да се заразени од корона вирус, да се јават на дежурните епидемиолози и никако на своја рака и без да ги известат надлежните служби да не се лекуваат!

 

Извор; Гламур

Loading...