ГОЛЕМА ПРОМЕНА: Еве што најавија метеоролозите

Времето во Македонија денеска беше сончево со мала до умерена облачност. Метеролозите најавија краткотраен локален дожд попладнево. Дуваше слаб до умерен ветер од северен правец.

УВ-индексот изнесува 7.

Во Скопје слично време, сончево со мала до умерена облачност. Дуваше слаб ветер од северен правец. Дневната температура се искачи до 28 степени.

Продолжува период на топло време, во попладневните часови со умерен развој на нестабилна облачност и со локален краткотраен дожд и грмежи.

Во сабота времето ќе биде променливо облачно со локализиран дожд или невреме со грмотевици, температурата ќе се искачи до 28 степен.

Во недела времето ќе биде променливо облачно со можен локализиран дожд или невреме со грмотевици, температурата ќе се искачи до 28 степен, а слично време не очекува и во понеделник со температура до 29 степени.

Прогнозата за 1 мај ќе остане во рамките на она што веќе се нарекува традиција кога станува збор за временските услови.

Повторно се најавува облачно време со услови за дожд и температури до 30 степен.