Изгореа 4 цркви за Велигден (ФОТО+ВИДЕО)

Две православни цркви во Австралија, една во САД и изгоре еден конак на манстастир на северот на Русија.

Македонската православна црква во предградието на Сиднеј, Рокдејл огнената стихија целосно ја уништи, додека грчката православна црква во Мелбурн е само оштетена.

crkva-makedonska-pravoslavna-sidnej-pozar-foto-printscreenyoutube-1462173544-897645

Како што пренесуваат локалните медиуми, пожарот во македонската црква во Рокдејл избил околу 22 часот по локално време, само неколку часа по велигденската литургија. За среќа, во црквата немало никој.

Loading...

Неколку часа порано, во најстарата црква во Викторија, црквата Благовест, во Мелбурн избил пожар.

Зградата го изджала пожарот, кои бил изгаснат за триесетина минути, Сепак, како што вели свештеникот Космас Дамианидес, димот и пламенот ги оштетиле ѕидовите, кровот и иконите.

Пожар ја проголта и црвката Свети Сава на Менхетен, која е од 19 век.

njujork-crkva-svetog-save-izgorela-srpska-crkva-foto-ap-1462170067-897639

На Велигден изгоре и конакот на манастирот Валан, во северот на Русија.

 

Loading...