Цел живот погрешно готвите и го уништувате вкусот – Еве како правилно се прави пире од компири

Повеќето од нас го варат компирот, го процедуваат и потоа додаваат млеко или путер и прават пире. А потоа уживаат во вкусот, меѓутоа познатиот готвач Тајлер Флоренс тврди дека на тој начин го уништуваме вкусот.

Компирот има многу деликатна и преубава минерлана линија на вкус, а кога го вариме во вода и потоа ја цедиме, буквално го фрламе и неговиот вкус, објаснува Флоренс.

Тој препорачува компирот предходно да го исецкаме на парчиња и потоа да го вариме во мелко или путер како би го випл целиот вкус.

loading...